+48 601 632 601
/ Najnowsze / Amica: negocjacje przejęcia Fagor, cel 3,2 mld zł przychodów w 2018 roku

Amica: negocjacje przejęcia Fagor, cel 3,2 mld zł przychodów w 2018 roku

Amica

Amica

Amica SA ocenia, że cel wypracowania 3,2 mld zł przychodów w przyszłym roku jest bardzo ambitny, ale oznaczałby solidny wzrost w stosunku do 2,8 mld zł, które spółka chciałaby wypracować w tym roku, poinformował wiceprezes Wojciech Kocikowski. W przyszłym roku spółka liczy też na poprawę rentowności EBITDA.

„3,2 mld zł to będzie ambitny cel [na 2018 r.], raczej zweryfikujemy to w dół” – powiedział Kocikowski podczas konferencji prasowej, zastrzegając, że nie będzie to jednak znacząca korekta i że spółka z osiąganymi obrotami „nie odchodzi od strategii”, która zakłada docelowo 5 mld zł przychodów w 2023 roku.

Przypomniał, że w ub.r. Amica miała ok. 2,5 mld zł przychodów, a w tym roku widzi możliwości na wypracowanie ok. 2,8 mld zł.

„Potencjał na solidne wzrosty w przyszłym roku jest. Widzimy możliwości wzrostu na kluczowych rynkach w Polsce, Rosji i Niemczech” – powiedział.

Wiceprezes wskazał, że o ile z osiąganymi obrotami spółka trzyma się strategii, to „gorzej jest z rentownością”.

„W tym roku osiągnięcie 7% [rentowności] EBITDA to będzie sukces, a celujemy w 9%” – powiedział.

Z drugiej strony, według niego, w przyszłym roku mniej powinny być odczuwalne czynniki, które obniżyły rentowność w 2017 r. – przede wszystkim wzrost cen komponentów i wynagrodzeń. Według Kocikowskiego, rentowność EBITDA może wzrosnąć w przyszłym roku ze względu choćby na korzystniejszą relację sprzedaży własnych produktów do kupowanych na sprzedaż towarów.

Kocikowski poinformował także, że w przyszłym roku nakłady inwestycyjne spółki mogą sięgnąć ok. 60 mln zł.

Amica SA złożyła 30 listopada br. ofertę (pod warunkami zawieszającymi) przejęcia od hiszpańskiej spółki Edesa Industrial S.L. (w upadłości) linii biznesowej zajmującej się sprzedażą dużego sprzętu AGD pod marką Fagor, podała spółka. Całkowita cena transakcji wyniesie 5 mln euro.

Sprzęt, który sprzedaje przejmowana spółka to: piekarniki, kuchnie wolnostojące, płyty, okapy, mikrofale, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki i zmywarki do naczyń. Sprzedaż pod marką Fagor odbywa się na terenie Hiszpanii, Portugalii, Francji, Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech oraz Niemiec. Potencjalnego przejęcia dokona spółka zależna od Amiki z siedzibą w Hiszpanii, podano w komunikacie.

„W skład linii biznesowej wchodzą m.in. prawo do sprzedaży pod marką Fagor sprzętu AGD na rynkach oraz prawo do wykorzystania firmy Fagor w nazwie spółki zależnej po transakcji. W skład linii biznesowej nie wchodzą żadne zobowiązania (oprócz zobowiązań serwisowych dotyczących sprzętu AGD pod marką Fagor sprzedanego na rynkach przed zamknięciem transakcji), żadne aktywa produkcyjne ani żadne składniki kapitału obrotowego netto należące do Edesa” – czytamy dalej.

Zamknięcie transakcji uzależnione jest od szeregu warunków zawieszających m.in. przeprowadzenia badania due diligence z wynikiem satysfakcjonującym Amikę, spłaty ciążących na Edesa zobowiązań wobec spółki Sareteknika (dostawcy usług serwisowych), a także uzyskania zgody sądu prowadzącego proces upadłościowy Edesa oraz wierzycieli Edesa, w tym spółki Fagor S. COOP (wniosek o upadłość został złożony przez Edesa w sądzie w San Sebastian 27 października 2017 r.), podano także.

„Dodatkowo spółka zależna ma otrzymać prawo do sprzedaży pod marką Edesa w segmencie sprzętu AGD na rynkach Hiszpanii i Portugalii za cenę 2 mln euro (całkowita cena transakcji wyniesie 5 mln euro). Amica zamierza sfinansować cenę transakcji ze środków własnych i długiem. Oferta jest ważna do 28 lutego 2018 roku (z możliwością przedłużenia tego terminu)” – napisano także w komunikacie.

Ostateczna decyzja Amica, co do zaangażowania w transakcję nastąpi po analizie wyników przeprowadzonego badania due dilligence oraz po ustaleniu ostatecznego kształtu pozostałych uzgodnień poczynionych w trakcie procesu upadłościowego Edesa. W razie decyzji pozytywnej, Amica doprecyzuje poziom kwotowy zaangażowania w transakcję oraz dookreśli ostateczne (pozostałe) warunki transakcji, wskazano także.

„Dokonanie transakcji będzie krokiem w kierunku realizacji strategii HIT2023 dzięki istotnemu zwiększeniu przychodów na strategicznych rynkach Półwyspu Iberyjskiego oraz potencjałowi do wzrostu marży przez zwiększenie udziału produktów w sprzedaży oraz zwiększeniu wydajności fabryki we Wronkach” – czytamy dalej.

Opóźnienie przekazania powyższej informacji poufnej jest uzasadnione z uwagi na fakt, iż przekazanie jej do publicznej wiadomości w momencie złożenia oferty mogłoby naruszyć prawnie uzasadniony interes Amiki związany z prowadzonymi negocjacjami, wyjaśniono także w materiale.

Amica SA ocenia, że potencjalne przejęcie marki Fagor to furtka na rynek hiszpański i potencjał na kilkadziesiąt milionów euro obrotów w perspektywie kilku lat, poinformował wiceprezes Wojciech Kocikowski.

„Negocjacje trwają, jeżeli się powiodą to będzie dobra informacja, bo dziś mamy spółkę zależną w Hiszpanii, która nie może rozwinąć sprzedaży, a po przejęciu praw do marki Fagor nasza sytuacja będzie lepsza i potencjał obrotów wzrośnie wielokrotnie. Marka Fagor jest bardzo dobrze znana na rynku hiszpańskim, ciągle jeszcze ma duże udziały, wiec jeżeli uda się to płynnie kontynuować, to będzie duże wzmocnienie sprzedaży w Europie Zachodniej, zgodne ze strategią” – powiedział Kocikowski podczas konferencji prasowej.

„Kwota zaangażowania nie będzie duża, koncentrujemy się na prawach do marki” – dodał.

Kocikowski wyjaśnił, że w Hiszpanii są produkowane wyroby pod marką Fagor, ale Amica raczej nie zamierza przejmować fabryk.

„W pierwszym etapie nie zamierzamy wszystkiego produkować w Polsce, ale nawiązać współpracę z firmą, która dziś produkuje w Hiszpanii. Na początku będziemy kupować większość towaru od producenta w Hiszpanii” – powiedział.

„W początkowej fazie będziemy budować obroty, a docelowo wprowadzać nasze produkty, na których mamy lepszą marżę. Dla nas to furtka do wejścia na rynek hiszpański” – kontynuował.

Ocenił także, że przejęcie marki Fagor to „potencjał na kilkadziesiąt milionów euro obrotów w perspektywie kilku lat”.

Podkreślił, że poza Hiszpanią są inne rynki, na których Fagor jest znany – zwłaszcza Portugalia i Francja. Według niego, daje to możliwości sprzedaży Fagora także w tych krajach.

„Liczę, że jeszcze w tym roku będziemy znali więcej konkretów w sprawie transakcji” – podsumował.

O spółce

Amica SA jest producentem sprzętu AGD, notowanym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 1997 roku. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,47 mld zł w 2016 r.

Źródło: ISBnews

Zobacz także: Paweł Szczepanik przedstawia: STYCZEŃ, SP500, DAX, SHC | Analiza techniczna

SARE SA, Dariusz Piekarski – Prezes Zarządu, #171 PREZENTACJE WYNIKÓW
Projprzem SA, Piotr Szczeblewski – Prezes Zarządu, #170 PREZENTACJE WYNIKÓW
Comments are disabled

FreshMail.pl