Glapiński: Połączenie KNF z NBP oznaczałoby wzrost bezpieczeństwa finansowego
/ Najnowsze / Glapiński: Połączenie KNF z NBP oznaczałoby wzrost bezpieczeństwa finansowego

Glapiński: Połączenie KNF z NBP oznaczałoby wzrost bezpieczeństwa finansowego

Połączenie KNF z NBP

Połączenie KNF z NBP

Połączenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z Narodowym Bankiem Polskim (NBP) przyczyniłoby się do wzrostu bezpieczeństwa finansowego w Polsce, uważa prezes NBP Adam Glapiński.

Jak co roku zwracam uwagę, od pierwszego swojego wystąpienia, że zarządzanie kryzysowe i wspieranie stabilności finansowej uległoby istotnemu wzmocnieniu przez integrację nadzoru finansowego z Narodowym Bankiem Polskim. Połączenie KNF z NBP przyczyniłoby się do wzrostu bezpieczeństwa finansowego w Polsce. Nie kwestionowana niezależność banku centralnego pozwoliłaby efektywnie sprawować funkcje nadzorcze” – powiedział Glapiński podczas wystąpienia w Sejmie.

Zwrócił uwagę na zmiany w zakresie własności w sektorze bankowym, który nastąpił w ub. roku.

„Obecnie ponad połowa aktywów sektora bankowego znajduje się w polskich rękach. Mam nadzieję, że powrót polskiego kapitału do sektora bankowego przyczyni się do dalszego wzmocnienia jego stabilności, a co za tym idzie – do rozwoju polskiej gospodarki” – podsumował szef banku centralnego.

Już jako kandydat na prezesa NBP w 2016 r. Glapiński mówił, że NBP powinien ponownie sprawować nadzór nad systemem bankowym. Według niego, działanie na rzecz utrzymania stabilności systemu bankowego byłoby wtedy skuteczniejsze.

O spółce

KNF powstała 19 września 2006 roku na mocy Ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Zastąpiła Komisję Nadzoru Bankowego, Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.

Źródło: ISBnews, 04.07.2018

Zobacz także: startupy.tv | Isaac Durá, HeraSpace

Albert „Longterm” Rokicki, #95 PYTANIA DO LONGTERMA
Echo Investment SA, Piotr Gromniak – Wiceprezes Zarządu, #297 ZE SPÓŁEK
Comments are disabled