Jak budować portfel inwestycyjny na lata? Przegląd różnych klas aktywów – inwestorzy.tv
/ Debaty / Jak budować portfel inwestycyjny na lata? Przegląd różnych klas aktywów

Jak budować portfel inwestycyjny na lata? Przegląd różnych klas aktywów

iWFvh_VI80c.jpg

Budowa dobrego portfela inwestycji – to temat kolejnej debaty inwestorzy.tv. Spotkali się na niej Grzegorz Pułkotycki, Starfunds, Paweł Opoka, Aforti Holding SA, dr Grzegorz Mizerski, Fundacja Edukacji i Badań nad REITs oraz Konrad Okła, realko24.com.

„Jak budować portfel inwestycyjny na lata? Przegląd różnych klas aktywów” to debata, którą poprowadziła Agnieszka Zaręba, a całość transmitowana była na antenie inwestorzy.tv. Podczas spotkania goście zastanawiali się nad najważniejszymi elementami portfela inwestycyjnego – zarówno tego bezpiecznego i długoterminowego, jak i agresywnego.

„Takie trzy kluczowe elementy budowy portfela inwestycyjnego, to jest najpierw określenie profilu inwestycyjnego, z drugiej strony – wielowymiarowa dywersyfikacja. I trzeci warunek, to jest płynność portfela” – mówił Grzegorz Pułkotycki, Dyrektor Inwestycyjny, Starfunds.

Rozmowa dotyczyła także konkretnych klas aktywów. Pierwszymi omawianymi były obligacje. Zastanawiano się, czy polski rynek jest zainfekowany oraz omówiono aktualną sytuację rodzimych inwestorów.

„Z mojej perspektywy wydaje mi się, że najbliższe kwartały będą czasem dla inwestorów. To nie będzie czas emitentów, to będzie czas inwestorów. Można to zaobserwować po obecnych emisjach – wyższe kupony, krótsze okresy, na które są emitowane obligacje” – podsumowywał Paweł Opoka, Wiceprezes Zarządu, Aforti Holding SA.

Podczas debaty poruszono także temat bezpieczniejszych klas aktywów. Goście wypowiadali się o formułach REIT i o tym, jak można na nich zarobić, a jak stracić. Mówiono także o sytuacji na rynku amerykańskim.

„REITy zagraniczne, a szczególnie te amerykańskie, to jest ta klasa aktywów, która powinna się znaleźć w portfelach także polskich inwestorów, no bo 80 milionów Amerykanów ma to w portfelach. Pytanie, czy mogą się mylić? Raczej nie” – mówił dr Grzegorz Mizerski, Prezes Zarządu, Fundacja Edukacji i Badań nad REITs.

Podczas spotkania poruszono także temat aktywnego oszczędzania, dywersyfikacji portfela, niwelowania ryzyka inwestycji, a także inwestycji w nieruchomości. Zastanawiano się nad tym, co to za rynek i jakie są możliwości kupna mieszkań na wynajem oraz co zmieniają tu nowe technologie (startupy, blockchain).

„W przypadku małych inwestorów, inwestować musimy w nieruchomości, moim zdaniem, które przynoszą nam oprócz zwrotów przyjemność. Czyli jeżeli mamy dziecko, które idzie na studia – możemy zainwestować w mieszkanie. Jeżeli lubimy spędzać czas w Łebie – kupmy sobie condo, aparthotel” – proponował Konrad Okła, Prezes Zarządu, realko24.com.

Comments are disabled