Marek Wołos przedstawia: Dostęp do rynków – inwestorzy.tv
/ Izba Domów Maklerskich przedstawia / Marek Wołos przedstawia: Dostęp do rynków

Marek Wołos przedstawia: Dostęp do rynków

odc-3

Jak uchronić się przed oszustami? Komu powierzyć pieniądze? Gdzie znaleźć zaufanego doradcę? Na te, ale i wiele innych pytań odpowiada pierwszy na polskim rynku przewodnik na temat bezpieczeństwa inwestowania.

„Jak bezpiecznie inwestować na rynkach finansowych” to praktyczny informator przygotowany przez Izbę Domów Maklerskich. Publikacja, podzielona na sześć rozdziałów, zawiera liczne wskazówki i porady, które pozwolą odpowiednio przygotować się do planowanych inwestycji.

– Edukacja w przypadku rynku finansowego ma niebagatelne znaczenie. Początkujący inwestorzy często nie wiedzą, skąd czerpać rzetelne informacje o rynku oraz jak inwestować, żeby nie dać się oszukać. Stąd idea przewodnika, który w przystępny sposób usystematyzuje wiedzę na temat bezpieczeństwa inwestycji – mówi Marek Wołos, ekspert rynków pozagiełdowych Izby Domów Maklerskich.

6 kroków do bezpiecznych inwestycji

Krok 1: Pamiętaj o bezpieczeństwie środków

Zaczynając przygodę z rynkiem finansowym kieruj się bezpieczeństwem swoich środków. Inwestycje powierzaj licencjonowanym podmiotom, np. polskim domom maklerskim, które na swoje działania posiadają odpowiednie zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Nie spiesz się z decyzją o inwestycji, a pozyskanych informacji nie przyjmuj bezkrytycznie. Konfrontuj je z niezależnymi źródłami.

– Wiedza to bezpieczeństwo. Warto zatem sprawdzić, jak długo dany podmiot funkcjonuje na rynku finansowym i kto sprawuje nad nim nadzór. Śledźmy też Listę Ostrzeżeń Publicznych KNF. Niech atrakcyjna lokalizacja biura czy przekonujący wygląd doradcy nie będą głównymi kryteriami wyboru – podpowiada Marek Wołos.

Krok 2: Postaw na przejrzystą umowę

Dobra umowa inwestycyjna spisana jest po polsku, a dostęp do niej masz w wersji elektronicznej lub papierowej. Znasz jej wszystkie jej załączniki (regulaminy, tabele opłat, prowizje, charakterystykę instrumentów finansowych i ryzyka, politykę wykonywania zleceń), a po dokładnym jej przeczytaniu ewentualne wątpliwości możesz skonsultować ze specjalistą, np. firmą inwestycyjną lub prawnikiem.

– Umowy najlepiej podpisywać z firmami, które podlegają odpowiednim przepisom polskiego lub zagranicznego nadzorcy. Ważne, aby pochodziły z krajów uważanych za wiarygodne – najlepiej tych z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zwiększa to prawdopodobieństwo ochrony inwestora – tłumaczy Marek Wołos.

Krok 3: Wybierz zaufaną firmę inwestycyjną

Bezpieczne firmy inwestycyjne mają zezwolenie, są monitorowane i nadzorowane przez KNF lub inny godny zaufania europejski nadzór finansowy. Zatrudniają też maklerów i doradców wpisanych na listę KNF. Dodatkowo, spełniają rygorystyczne procedury, które zapewniają bezpieczeństwo środków klientów, a także są obecne i rozpoznawalne na rynku od wielu lat. Takie firmy edukują swoich klientów, działają przejrzyście, informują o ewentualnym ryzyku, a wypłaty środków z rachunku realizują bez zwłoki.

– Zaufane firmy inwestycyjne, czyli te podlegające KNF i realizujące swoje cele zgodnie z obowiązującym prawem, kierują się swoistym katalogiem działań. Wszystkie domy maklerskie skupione wokół Izby Domów Maklerskich spełniają wymienione w nim warunki – podkreśla Marek Wołos.

Krok 4: Szacuj ryzyko

Podstawowa zasada mówi, że wszystkie formy inwestowania obarczone są ryzykiem. Stracić można na każdej inwestycji – np. przepłacając za ziemię czy za złoto. Pamiętaj też, że dążenie do szybkich i wymiernych zysków jest czynnikiem, który dodatkowo zwiększa niepewność inwestycji.

– Inwestycje to ryzyko, ale każda odpowiedzialna i profesjonalna firma zawsze przypomni o tym swoim klientom. Tylko nieuczciwe podmioty rynku finansowego będą próbowały przedstawiać swoje wyniki wybiórczo, skupiając się tylko i wyłącznie na wizji wysokiej rentowności czy nawet braku ryzyka – mówi Marek Wołos.

Krok 5: Dopasuj inwestycję do siebie

Pamiętaj, że w Polsce dostępnych jest wiele różnych form inwestycji – od lokat bankowych, przez nieruchomości, aż po akcje, waluty czy obligacje skarbowe. Rodzime domy maklerskie oferują różnorodne platformy inwestycyjne, a wśród nich m.in. inwestycje w surowce czy zagraniczne indeksy giełdowe. Dywersyfikuj ryzyko i wybieraj różne rodzaje inwestycji.

– Inwestowania nie należy się bać, ale trzeba to robić z głową, dlatego domy maklerskie przed podpisaniem umowy opracowują specjalną ankietę adekwatności usługi. Pomaga ona przejść przez gąszcz możliwości i pozwala dobrać ofertę szytą na miarę – podkreśla Marek Wołos.

Krok 6: Uważaj na oszustów

Uważaj na obietnice łatwych zysków – według polskiego prawa sprzedawcy usług finansowych nie mogą gwarantować klientom konkretnej stopy zwrotu. Bądź czujny, gdy ktoś roztacza przed tobą wizję łatwych zarobków czy ponadprzeciętnych zysków. To najprawdopodobniej próba oszustwa.

– Nachalni sprzedawcy usług pseudofinansowych to zmora klientów. Proszę pamiętać, że agresywne techniki sprzedaży, natarczywe telefony czy namawianie do inwestowania całości środków np. w jeden rodzaj inwestycji nie są stosowane przez profesjonalne domy maklerskie, które posiadają zezwolenie KNF – tłumaczy Marek Wołos.

Zobacz także: Jak bezpiecznie inwestować na rynkach finansowych – informator

Marek Wołos przedstawia:
Prawa Inwestora
Marek Wołos przedstawia: W jakim kierunku pójdzie rynek OTC?
Comments are disabled