Nestmedic wchodzi do Skandynawii, spółka podpisała pierwszą umowę z norweskim liderem telemedycyny
/ Najnowsze / Nestmedic wchodzi do Skandynawii, spółka podpisała pierwszą umowę z norweskim liderem telemedycyny

Nestmedic wchodzi do Skandynawii, spółka podpisała pierwszą umowę z norweskim liderem telemedycyny

Nestmedic

Nestmedic

Spółka Nestmedic SA podpisała właśnie pierwszą umowę o współpracy w Skandynawii. W jej ramach norweski partner – spółka telemedyczna Dignio AS Aksjeselskap – będzie testował urządzenie Pregnabit do mobilnego badania KTG, jak i dedykowaną do systemu platformę do prezentowania oraz analizy zapisów teleKTG.

 

  • System Pregnabit będzie testowany przez norweskiego lidera dostawców rozwiązań telemedycznych
  • Rozwiązania spółki trafią do kraju o jednych z najwyższych w skali świata wydatków na ochronę zdrowia
  • To początek komercjalizacji rozwiązań spółki w północnej Europie

Norwegia to czwarty na świecie kraj pod względem wysokości środków na służbę zdrowia per capita (6,7 tys. USD na osobę, wg OECD Health Statistics 2017). To też dla Nestmedic jeden ze strategicznych rynków.
– Ekspansja zagraniczna Nestmedic nabiera rozpędu. Niedawno informowaliśmy o nawiązaniu współpracy z partnerem w Niemczech, teraz za cel obraliśmy kraje skandynawskie. Od lat należą one do światowej czołówki, jeżeli chodzi o poziom wydatków na służbę zdrowia. Norwegia, z której pochodzi Dignio, jest ponadto krajem o wysokiej – w skali europejskiej – dzietności – mówi dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha, prezes zarządu Nestmedic.

Dignio zapewnia rozwiązania z dziedziny telemedycyny dla dostawców usług medycznych np. szpitali, klinik, pielęgniarek domowych. Istniejąca prawie od 8 lat firma dysponuje portfolio produktowym dedykowanym osobom cierpiącym na nadciśnienie, cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Wraz z Nestmedic zaoferuje usługi dla kobiet w ciąży. Dignio systematycznie rozwija swój biznes telemedyczny, w 2016 r. spółka zanotowała wzrost sprzedaży r/r o 76%.
– Podjęcie współpracy z Dignio przeciera szlaki dla Nestmedic w Skandynawii, odważnie finansującej innowacje technologiczne. Zdobędziemy doświadczenie i wiedzę o miejscowym rynku. Jest on szczególnie perspektywiczny ze względu na ukształtowanie terenu, wymuszające korzystanie z rozwiązań telemedycznych. Regularnie sięga po nie aż 75% norweskich szpitali, a w północnej części kraju odsetek ten dochodzi do 100% – tłumaczy dr n. med. Anna Skotny, dyrektor generalny i współzałożycielka Nestmedic.

Rynek telemedycyny w Norwegii aktywnie wspiera również norweski rząd. W 2016 r. powołano do życia Departament E-zdrowia, który jest rządową agencją odpowiedzialną za rozwój i zarządzanie standardami elektronicznej współpracy w sektorze służby zdrowia i opieki. Za nowym kierunkiem ekspansji przemawiają również liczby – przeszło 80% urządzeń medycznych eksploatowanych w Norwegii pochodzi z importu. Wydatki na opieką zdrowotną w Norwegii należą do jednych z najwyższych na świecie i przekładają się na udział w produkcie krajowym brutto na poziomie 10,5% (dla porównania w Polsce było to 6,4%; OECD Health Statistics 2017). Według danych Eurostatu, w 2015 r. współczynnik dzietności w Norwegii wyniósł 1,72, co plasuje ten kraj w europejskiej czołówce.

O spółkach

Dignio AS Aksjeselskap to istniejąca od 2010 roku norweska spółka, zapewniająca rozwiązania z dziedziny telemedycyny dostawcom usług medycznych. W portfolio produktowym posiada systemy dedykowane osobom cierpiącym na nadciśnienie, cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i choroby układu sercowo-naczyniowego. Systematycznie zwiększa swój udział w rynku, notując przychody na poziomie ponad 3,1 mln zł – dynamika przychodów ze sprzedaży tylko w latach 2015 i 2016 wyniosła średnio 75%. Niezależne centrum badawcze – jak podaje spółka – potwierdziło, że rozwiązanie dostarczane przez Dignio pozwalają na redukcję przyjęć do szpitali (o 32%), wizyt ambulatoryjnych (o 42%), szpitalnych łóżko-dni (o 39%), czasu spędzonego przez pielęgniarki domowe (o 59%).

Nestmedic SA powstał w 2014 roku. Zespół skupiający unikatowe kompetencje naukowe, medyczne, technologiczne i sprzedażowe stworzył innowacyjny na skalę światową produkt – teleKTG Pregnabit. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych diagnostycznie i technologicznie systemów telemedycznych do badania dobrostanu płodu. System Pregnabit umożliwia przeprowadzenie kontrolnych badań KTG w dowolnym miejscu i czasie. Unikalność rozwiązania polega na połączeniu certyfikowanego, profesjonalnego urządzenia teleKTG Pregnabit z całodobowym Medycznym Centrum Telemonitoringu (MCT). Pomysłodawczyniami rozwiązania są dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha oraz dr n. med. Anna Skotny. Spółka jest notowana na NewConnect od czerwca 2017 roku.

Źródło: Spółka

Zobacz także: Dlaczego blockchain może zrewolucjonizować rynek finansowy?

Albert „Longterm” Rokicki, #79 PYTANIA DO LONGTERMA
Paweł Szczepanik przedstawia: PKN, PKO, BZW, OPL, LTS, KGH | Analiza techniczna
Comments are disabled