+48 601 632 601
/ Najnowsze / PKN Orlen ogłasza wezwanie na Unipetrol po 380 CZK za akcję

PKN Orlen ogłasza wezwanie na Unipetrol po 380 CZK za akcję

PKN Orlen

PKN Orlen

PKN Orlen SA rozpoczął procedurę ogłoszenia dobrowolnego warunkowego wezwania na akcje czeskiej spółki zależnej Unipetrol po 380 CZK za akcję, podał koncern. Docelowo PKN Orlen zamierza kupić wszystkie akcje Unipetrolu i wycofać spółkę z praskiej giełdy.

„Obecna struktura własnościowa nie pozwala na osiąganie przez PKN Orlen pełnych korzyści z inicjowanych przez nas w Czechach działań, takich jak doskonalenie efektywności produkcyjnej, sprzedażowej, czy inwestycje w obszarze petrochemicznym. Dodatkowo, ze strony akcjonariuszy mniejszościowych pojawiają się odmienne oczekiwania w zakresie polityki dywidendowej. Dzięki przejęciu pełnej kontroli nad Unipetrolem będziemy mogli w przyszłości w znacznie większym stopniu wykorzystywać korzyści synergiczne realizowane poprzez projekty optymalizacyjne i wzmocnione zarządzanie segmentowe” – powiedział prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, cytowany w komunikacie.

Wezwanie dojdzie do skutku pod warunkiem osiągnięcia przez PKN Orlen co najmniej 90% akcji Unipetrolu. PKN Orlen obecnie posiada 62,9% akcji Unipetrolu.

Okres przyjmowania zapisów w wezwaniu potrwa od 28 grudnia 2017 r. do 30 stycznia 2018 r., a rozliczenie transakcji zaplanowane jest na 23 lutego 2018 r., podano także.

Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych PKN Orlen oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego. Po przeprowadzeniu wykupu dług netto koncernu pozostanie na bezpiecznym poziomie i nie wpłynie na pogorszenie oceny ratingowej, podkreślono.

„W naszej strategii przewidzieliśmy, że na inwestycje w 2017 i 2018 roku średniorocznie przeznaczymy po 5,4 mld zł. Przejęcie pełnej kontroli nad Unipetrolem nie wpłynie na realizację naszych innych planów akwizycyjnych, nie zmieni się też nasza polityka dywidendowa” – dodał prezes.

O spółce

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 roku. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 1999 roku.

Źródło: ISBnews

Zobacz także: Marvipol SA Okiem ANALITYKA #27, Sobiesław Kozłowski

Paweł Szczepanik przedstawia: STYCZEŃ, SP500, DAX, SHC | Analiza techniczna
Projprzem SA, Piotr Szczeblewski – Prezes Zarządu, #170 PREZENTACJE WYNIKÓW
Comments are disabled

FreshMail.pl