PKN Orlen stawia na rozwój petrochemii, inwestycja zwiększy jej moce o ok. 30%, a w przyszłości da zaawansowaną produkcję
/ Najnowsze / PKN Orlen stawia na rozwój petrochemii, inwestycja zwiększy jej moce o ok. 30%, a w przyszłości da zaawansowaną produkcję

PKN Orlen stawia na rozwój petrochemii, inwestycja zwiększy jej moce o ok. 30%, a w przyszłości da zaawansowaną produkcję

PKN Orlen

PKN Orlen

Przyjęty przez PKN Orlen SA Program rozwoju petrochemii do 2023 r., o wartości nakładów inwestycyjnych 8,3 mld zł, pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych tego segmentu o ok. 30%, podała spółka.

„Nowe inwestycje w ramach programu rozwoju polskiej petrochemii pozwolą jeszcze bardziej zintegrować segment rafineryjny i petrochemiczny oraz w większym stopniu zdywersyfikować przychody koncernu. Jest o co powalczyć, bo szacowana roczna EBITDA po zakończeniu projektów wzrośnie o 1,5 mld zł. Oznacza to zwrot z inwestycji w ciągu 5-6 lat i to jest bardzo dobra informacja dla naszych akcjonariuszy” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Spółka podała też w materiale, że realizacja inwestycji oznacza zwiększenie mocy produkcyjnych w segmencie petrochemii o około 30%. Podkreśliła, że nowe produkty po zakończeniu inwestycji będą plasowane na rynku lokalnym. To gwarantuje znaczącą poprawę bilansu handlowego Polski w obszarze petrochemikaliów. Oznacza to, że Polska z importera stanie się eksporterem tych produktów, wskazano.

„Wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych podwoi się do 2040 r. PKN Orlen chce i musi bardzo dobrze wykorzystać swój potencjał w tym obszarze działalności. Dlatego ostatnie tygodnie poświęciliśmy pracom nad wyborem  optymalnej ścieżki rozwoju aktywów produkcyjnych. Realizacja inwestycji oznacza zwiększenie mocy produkcyjnych w segmencie petrochemii o około 30%. Co istotne, nowe produkty będziemy plasować na rynku lokalnym. To gwarantuje znaczącą poprawę bilansu handlowego Polski w obszarze petrochemikaliów” – dodał Obajtek.

Popyt na produkty petrochemiczne będzie rósł, napędzany rosnącą liczbą ludności na świecie, wzrostem gospodarczym oraz zmianą struktury zapotrzebowania na surowce używane w przemyśle. Wzrostowa tendencja dotyczy także naszego kraju, który poprzez wzrost dobrobytu zużywa corocznie coraz więcej tworzyw, przy czym ich konsumpcja na mieszkańca jest nadal znacząco niższa od krajów Europy Zachodniej. Coraz więcej produktów petrochemicznych będzie wykorzystywane w produkcji tworzyw, w tym ich zastosowań dla potrzeb pojazdów. Na przykład udział plastików w samochodach po 2020 r. ma wynosić 25% w porównaniu do 20% w 2000 r. Inwestycje PKN Orlen w segmencie petrochemicznym wpisują się więc w europejskie i światowe trendy rozwoju aut napędzanych alternatywnymi źródłami energii, ocenia spółka.

„Równolegle do zapowiedzianych inwestycji kontynuowane będą dotychczasowe projekty petrochemiczne  mające na celu wydłużenie łańcucha wartości PKN Orlen. Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa Instalacji Metatezy w Płocku, która będzie wytwarzała propylen o jakości polimerowej. Obecny nominalny wolumen produkcji w tym zakresie wynosi 450 tys. ton. Inwestycja o szacowanej wartości ponad 400 mln złotych podniesie moce wytwórcze do poziomu 550 tys. ton rocznie. Zakończenie budowy oraz uruchomienie instalacji planowane jest już w drugiej połowie 2018 roku” – czytamy dalej.

W ramach programu inwestycyjnego planowana jest budowa kompleksów pochodnych aromatów, rozbudowa kompleksu olefin i rozbudowa zdolności produkcyjnych fenolu oraz inwestycja w Centrum Badawczo-Rozwojowe. Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie stanowić zaplecze niezbędne dla realizacji programu i dalszego rozwoju Petrochemii.

Dzięki inwestycjom w ramach Programu rozwoju petrochemii PKN Orlen do 2023 roku spółka będzie mogła produkować w przyszłości „jeszcze bardziej zaawansowane” produkty petrochemiczne, ocenia PKN Orlen SA.

„Inwestycje wpłyną na wydłużenie łańcucha wartości PKN Orlen. Pozwolą w przyszłości myśleć o wejściu w jeszcze bardziej zaawansowane produkty petrochemiczne charakteryzujące się wysoką stopą zwrotu” – czytamy w komunikacie.

„Nowe inwestycje pozwolą jeszcze bardziej zintegrować segment Rafinerii z produkcją petrochemiczną  i w większym stopniu zdywersyfikować przychody koncernu pomiędzy obszarami Rafinerii, Petrochemii, Detalu, Energetyki i Upstreamu” – dodano.

W ocenie spółki, rozwój petrochemii to dla PKN Orlen „naturalny kierunek”.

„W ten sposób koncern zostaje w branży, skupia się na podstawowym biznesie. Dla konsumenta oznacza to pewność w przyszłości, że produkty codziennego użytku, jak reklamówka czy plastikowa butelka zostały wytworzone przez polską firmę, a nie koncern zagraniczny” – czytamy dalej.

Silna polska petrochemia oznacza z kolei – według Orlenu – silną polską gospodarkę. Sektor chemiczny, w tym petrochemia, jest bowiem jednym z najważniejszych sektorów Polskiej gospodarki, generującym około 73,5 mld zł (to równowartość 18% wydatków budżetowych zaplanowanych na 2018 rok) i zapewniającym blisko 0,5 mln miejsc pracy (to 4-krotność liczby mieszkańców Płocka), wyliczono w materiale.

„Potencjał wzrostu innych gałęzi gospodarki, które rozwijają się wraz z ekspansją sektora chemicznego w Polsce szacuje się na ok. 12,6 mld zł. Z kolei łączny efekt dla gospodarki to nawet 29 mld zł rocznie. Za taką kwotę można nabyć 33 samoloty Boeing 787 Dreamliner” – wskazała spółka.

„Rozwój petrochemii ma też niebagatelny wpływ na wskaźniki zatrudnienia. Stworzenie jednego miejsca pracy w branży chemiczno-wydobywczej skutkuje stworzeniem do 7-8 miejsc pracy w skali całej gospodarki. Oznacza to, że planowane powstanie ok. 400 miejsc pracy w PKN Orlen w związku z realizacją programu rozwoju petrochemii, może wygenerować ponad 2 800 miejsc pracy w skali całej gospodarki” – czytamy dalej.

Realizowane inwestycje wpisują się również w europejskie i światowe trendy rozwoju aut napędzanych alternatywnymi źródłami energii. Prognozowany wzrost znaczenia petrochemii, jako głównego źródła dostaw produktów niezbędnych do budowy i zasilania tego typu pojazdów, umożliwi nam sprostanie wyzwaniom związanym z rozwojem elektromobilności, podsumowano.

O spółce

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 roku. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1999 roku.

Źródło: ISBnews, 12.06.2018

Zobacz także: TIM SA, Krzysztof Folta – Prezes Zarządu, #222 PREZENTACJE WYNIKÓW

Echo Investment SA, Maciej Drozd – Wiceprezes Zarządu, #223 PREZENTACJE WYNIKÓW
T-Bull SA, Grzegorz Zwoliński – Prezes Zarządu, #294 ZE SPÓŁEK
Comments are disabled

FreshMail.pl