Jak pozyskać kapitał na rozwój? Budowanie wiarygodności
/ Wydarzenia / Jak pozyskać kapitał na rozwój? Budowanie wiarygodności

Jak pozyskać kapitał na rozwój? Budowanie wiarygodności

Filip Paszke

– Zdolność do obsługi i spłaty zadłużenia – to czynniki, na które uwagę zwracają banki i domy maklerskie, gdy firmy sięgają po kapitał dłużny, podkreślał Filip Paszke, Dyrektor Domu Maklerskiego PKO BP podczas debaty eksperckiej „Jak pozyskać kapitał na rozwój?”.

Filip Paszke

Podczas debaty „Jak pozyskać kapitał na rozwój?”, organizowanej przez PKO Bank Polski, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Kancelarię Gessel oraz Enterprise Investors  Filip Paszke, reprezentujący Dom Maklerski PKO BP, omówił temat budowania wiarygodności przez firmy w kontekście sięgania po instrumenty dłużne, np. na wczesnym etapie rozwoju.

– Polska jest ciekawym rynkiem, gdzie część firm próbuje zmienić kolejność etapów [pozyskiwania kapitału]. Jestem przekonany, że firmy na wczesnym etapie rozwoju są nie do końca dobrymi kandydatami do emisji kapitału dłużnego – mówił Paszke.

Sukces na rynku dłużnym powinien być poprzedzony zbudowaniem wiarygodności firmy i potwierdzenia jej zdolności kredytowej. Dobrym ku temu sposobem może być wykorzystanie możliwości oferowanych przez giełdę.

– Podsumowując: rynek kapitałowy w Polsce, rozumiany jako rynek podstawowy giełdy, jest doskonałym miejscem, gdzie firmy, które mają pomysł na rozwój i dynamicznie się rozwijają mogą pozyskiwać kapitał – podsumowywał Paszke.

Podczas spotkania omówiono także minusy i ryzyka ewentualnego awansu Polski do rynków rozwiniętych, a także to, jak zachęcić spółki do korzystania z rodzimego rynku finansowego. Dyrektor DM PKO BP mówił także o oznakach dojrzewającego rodzimego rynku.

– Ten rok jest rokiem przełomowym. Mieliśmy największą od kilku lat ofertę publiczną w tym roku, prywatną – to była oferta Dino o wartości blisko 1,7 miliarda złotych. Jesteśmy w trakcie największej w historii polskiego rynku kapitałowego oferty publicznej sektora prywatnego – Play – podkreślał Paszke.

 

Comments are disabled

FreshMail.pl