Jak pozyskać kapitał na rozwój?
/ Debaty / Debata ekspercka: Jak pozyskać kapitał na rozwój?

Debata ekspercka: Jak pozyskać kapitał na rozwój?

Jak pozyskać kapitał na rozwój?

Jak budować wartość firmy? Skąd czerpać kapitał na rozwój? Jakich narzędzi używać? Co z private equity? Kto może nam doradzić? Na pytania odpowiedzieli przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych, Domu Maklerskiego PKO BP, Enterprise Investors i Kancelarii GESSEL.

Jak pozyskać kapitał na rozwój?

Podczas debaty eksperckiej „Jak pozyskać kapitał na rozwój?”, organizowanej przez PKO Bank Polski, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Kancelarię GESSEL oraz Enterprise Investors, paneliści omawiali dostępne możliwości pozyskiwania kapitału na rozwój przedsiębiorstw. – W okresie początkowym są to pieniądze własne lub znajomych, przyjaciół – osób, które dany biznes rozumieją. Po tym etapie „rodzinnym” jest szansa przejścia na etap instytucjonalny – podkreślał Rafał Bator, Partner Enterprise Investors.

Dla kogo giełda?

W trakcie debaty omówiono zagadnienia akceleracji giełdowej, wejść na rynek NewConnect, pozyskiwania kapitału przez emisję obligacji oraz podpisania przez GPW listu intencyjnego z jednym z funduszy społecznościowych i wspieranie start-upów. – Nie ma jednolitego modelu wejścia. Wszystko zależy od indywidualnego projektu i preferencji dotychczasowych akcjonariuszy – podsumowywał Jacek Fotek, Wiceprezes Zarządu GPW.

Jak być wiarygodnym?

Tematem spotkania było także budowanie wiarygodności w oczach partnerów finansowych i finansowanie przedsięwzięć w ramach kapitału dłużnego, a także zdolność do obsługi i spłaty zadłużenia. – Wygłoszę konserwatywną tezę. Jestem przekonany, że firmy na wczesnym etapie rozwoju są nie do końca dobrymi kandydatami do emisji kapitału dłużnego – podkreślał Filip Paszke, Dyrektor Domu Maklerskiego PKO BP.

Kto może pomóc?

Podczas debaty omówiono także sposób współpracy i wyboru profesjonalnego podmiotu pozyskującego finansowanie dla firm. – W warstwie organizacyjnej bardzo istotną rolę pełni nawiązanie współpracy z kompetentnym i doświadczonym doradcą, bo będzie on wsparciem w ochronie bardzo istotnych interesów podmiotu pozyskującego finansowanie – mówiła Małgorzata Badowska, Radca Prawny, Wspólnik Kancelarii GESSEL.

Paneliści rozmawiali także o polskim rynku finansowym, jego sile i ewentualnym ewoluowaniu w kierunku rynków dojrzałych. Omówiono finansowanie private equity, udogodnienia i przeszkody polskiego prawa w kontekście prowadzenia biznesu oraz sukcesję w rodzimych firmach, wprowadzenie REITów czy perspektywy rynkowe na kolejne miesiące.

Comments are disabled

FreshMail.pl