+48 601 632 601
/ Najnowsze / Część wycofywanych z giełdy spółek wróci na nią najpóźniej za kilka lat, uważa prezes GPW

Część wycofywanych z giełdy spółek wróci na nią najpóźniej za kilka lat, uważa prezes GPW

GPW

GPW

Wycofywanie spółek z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) to część ogólnoświatowego trendu, co świadczy m.in. o rozwoju rynku niepublicznego w Polsce, uważa prezes GPW Marek Dietl. Liczy on, że część tych spółek za 2-5 lat powróci na GPW już jako większe podmioty.

„To się wpisuje w trend ogólnoświatowy. Jeszcze 20 lat temu spółek notowanych na świecie było dwa razy więcej niż dzisiaj. Natomiast kapitalizacja spółek notowanych na giełdzie w relacji do PKB wzrosła o 80%. Czyli po prostu – spółki notowane na giełdach na całym świecie są duże, większe. Pierwszym powodem opuszczania giełdy, i to na całym świecie, jest to, że fundusze typu private equity stały się silniejsze – jeśli widzą spółkę, która na giełdzie nie jest wysoko wyceniana, to przychodzą do jej akcjonariuszy” – powiedział Dietl w wywiadzie dla Tok FM.

„Potem fundusz może sprzedać tę spółkę następnemu funduszowi, ale na końcu tylko rynek publiczny może zapewnić płynność, która pozwoli wyjść z inwestycji temu największemu nawet funduszowi niepublicznemu. Więc spodziewam się, że część spółek, które dziś opuszcza nasz parkiet za parę lat – i to będąc 2, 3, 5 raz większymi – wróci” – dodał prezes.

Podkreślił, ze trend ten świadczy o rozwoju rynku niepublicznego w Polsce – dawniej wejście spółki na giełdę było pierwszą zmianą właścicielską, a dzisiaj pojawiają się u nas spółki, które miały 3-4 fundusze jako właścicieli.

Statystyka debiutów i wycofań na GPW z ostatnich 3 lat

Na koniec 2017 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych było 482 spółki – w ubiegłym roku wycofało się z obrotu 20 podmiotów wobec 19 wycofań w 2016 roku i 13 w 2015 roku. Liczba debiutów wyniosła odpowiednio: 15 w 2017 roku, 19 w 2016 roku i 30 w 2015 roku.

Źródło: ISBnews

Zobacz także: Aleksy Uchański: Gry jest teraz łatwiej wyprodukować i sprzedawać

Startupy.tv | Paweł Woś, DOSIPE
Gremi Media SA, #7 DEBIUTY GIEŁDOWE
Comments are disabled

FreshMail.pl