REITy w Polsce. Trzecia Debata Ekspercka Inwestorów za nami
/ Debaty / REITy w Polsce. Trzecia Debata Ekspercka Inwestorów za nami

REITy w Polsce. Trzecia Debata Ekspercka Inwestorów za nami

img_1331

Kupno galerii handlowej? Poza zasięgiem Kowalskiego, ale możliwe dzięki REITom. Nowa formuła była tematem trzeciej Debaty Eksperckiej Inwestorów. Gośćmi inwestorzy.tv byli przedstawiciele Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Haitong Banku, Domu Inwestycyjnego Xelion oraz spółek: Capital Park i Magmillon.

img_1331

27 czerwca 2017 roku odbyła się trzecia Debata Ekspercka Inwestorów. W Centrum Inwestora w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie goście omawiali nową formułę inwestycyjną, która dotarła do Polski – tzw. REITy. Całość transmitowana była na żywo w inwestorzy.tv. – REITy są wehikułami pośredniego inwestowania w nieruchomości. W praktyce: każdy z nas może sobie kupić kawałek Galerii Mokotów – wyjaśniał  Marcin Juszczyk, Członek Zarządu Capital Park SA.

W trakcie spotkania skupiono się na popularności inwestowania w nieruchomości w Polsce. Trend wynika z faktu, że inwestycje te nie mają w tym momencie równie bezpiecznych alternatyw, z podobnym lub niższym poziomem ryzyka. – Z punktu widzenia inwestora indywidualnego duże zainteresowanie nieruchomościami towarzyszy nam od zawsze – podkreślał Kuba Karliński, Członek Zarządu Magmillon Sp. z o.o.

Czym są REITy?

Podczas debaty poruszono najważniejsze zagadnienia dotyczące REITów. Rozmawiano o tym, czym jest, jakie korzyści daje i czemu służy formuła, a także czy będzie ciekawą alternatywą inwestycyjną oraz czy nadejdzie moda na REITy. Zastanawiano się nad kwestią opodatkowania i regulacji prawnych oraz ewentualnego ryzyka, zysków czy wyników, których możemy spodziewać się po REITach.

– Ideą REITów nie jest pomnażanie majątku, a dystrybuowanie zysków z użytkowania nieruchomości – podkreślał Maciej Jacenko, Dyrektor Departamentu Rynków Kapitałowych Haitong Bank SA.

Jakie wyniki wypracowują REITy?

W rozmowie podsumowano też historyczne wyniki REITów w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii czy Kanadzie. – W Stanach stopy zwrotu mogą być uznane za atrakcyjne. Długoterminowo byliśmy w stanie uzyskiwać je na poziomie 7-9% – podkreślał Kamil Cisowski, Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o.

– Lubimy nowości na rynku i pewnie tak będzie też z REITami. Bardzo ważną rzeczą jest natomiast to, jak będzie przygotowana ustawa – podsumował wejście REITów do Polski Przemysław Andrzejak, Prezes Zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.

W trakcie debaty pojawiły się też liczne pytania, w tym m.in.:

  • Jak wyceniać REITy?
  • W jaki sposób w REITach miałby być określany sposób wypłacania dywidendy?
  • Co z regulacjami i barierą wejścia dla REITów?

Comments are disabled