Santander Bank Polska podtrzymuje politykę dywidendową oraz rozpocznie migrację części klientów DBP – inwestorzy.tv
/ Najnowsze / Santander Bank Polska podtrzymuje politykę dywidendową oraz rozpocznie migrację części klientów DBP

Santander Bank Polska podtrzymuje politykę dywidendową oraz rozpocznie migrację części klientów DBP

Santander Bank Polska

Santander Bank Polska

Santander Bank Polska SA podtrzymuje politykę dywidendową i będzie zmierzać do jej maksymalizacji, zadeklarował prezes Michał Gajewski.

„Podtrzymujemy naszą politykę dywidendową, będziemy płacili i będziemy ją maksymalizować, mamy część zysku zatrzymanego. Pozostaje kwestia jej wysokości, ale kończy się rok i dyskusja z KNF dopiero się odbędzie” – powiedział Gajewski podczas konferencji prasowej.

W kwietniu br. Prezes zapowiadał, że bank będzie dążył do maksymalizacji wypłaty dywidendy w kolejnych latach. Jak wówczas informował, po zakończeniu połączenia z Deutsche Bankiem Polska, bank będzie miał 1,5 mld zł niepodzielonego zysku z lat 2016 i 2017

Santander Bank Polska nie jest obecnie zainteresowany przejęciem eurobanku. „Nie ma takich planów” – powiedział Gajewski podczas dzisiejszej konferencji.

Santander Bank Polska SA po 9 listopada rozpocznie migracje klientów przejmowanego Deutsche Banku Polska do swojego systemu, zapowiedział prezes Michał Gajewski. Koszty związane z przejęciem – w kwocie 250 mln zł – pozostają bez zmian.

„Po 9 listopada po wpisaniu do KRS-u klienci DB Polska staną się klientami Santander Banku Polska. W długi weekend dokonamy migracji klientów” – powiedział prezes Michał Gajewski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że bank cały czas optymalizuje sieć oddziałów i placówek biorąc pod uwagę całą sieć, a nie tylko same przejmowane placówki Deutsche Bank Polska.

Wcześniej banki informowały, że DB Polska będzie kontynuował działalność na terytorium Polski w zakresie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, a także detalicznych kredytów hipotecznych w walutach obcych, która to działalność pozostanie w DB Polska po wydzieleniu.

„Migracja dotyczy klientów detalicznych i SME Deutsche Bank Polska. Równocześnie przypominamy, że Santander Bank nabywa wydzieloną część Banku obejmującą bankowość detaliczną, w tym bankowość prywatną, oraz bankowość SME. Transakcja dotyczy także zakupu Biura Maklerskiego Deutsche Bank Polska SA. Jednocześnie chcemy podkreślić, że Deutsche Bank Polska S.A. pozostaje na rynku usług finansowych – będzie rozwijał Bankowość Inwestycyjną i Korporacyjną, w tym Globalną Bankowość Transakcyjną, kontynuując obsługę polskich i zagranicznych korporacji, instytucji finansowych oraz sektora publicznego w zakresie m.in. bankowości transakcyjnej, powierniczej oraz obsługi handlu zagranicznego” – czytamy w stanowisku Deutsche Bank Polska przesłanym ISBnews.

W połowie grudnia ub. roku BZ WBK poinformował, że podpisał z Deutsche Bank AG umowę transakcyjną zakładającą nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska S.A. (DBPL), w skład której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking (MŚP), a także 100% akcji w DB Securities. Wstępna cena za wydzielony biznes DBPL wynosi 1 289 799 000 zł, podał wtedy BZ WBK. Nabycie wydzielonej części Deutsche Bank Polska S.A. w tym akcji DB Securities S.A. nastąpi w wyniku podziału Deutsche Bank Polska.

Wiceprezes Maciej Reluga poinformował podczas dzisiejszej konferencji, że zakładane wcześniej koszty w kwocie 250 mln zł związane z połączeniem banków pozostają bez zmian.

„I tak, jak zapowiadaliśmy 100 mln zł w tym roku będzie i w kolejnym – a czy będzie nieco więcej, to zobaczymy. I zakładamy też pewne koszty jeszcze w 2020 r.” – wskazał Reluga.

Według prezesa Gajewskiego, niezależnie od połączenia, tak czy inaczej w tym okresie bank ponosiłby pewne koszty.

„Kolejne miesiące to intensywna kontynuacja kampanii rebrandingowej m.in. związaną z Ligą Mistrzów UEFA, która rusza w lutym 2019 r.” – dodał Gajewski.

Z nowego „Konta Jakie Chcę” na koniec kwartału korzystało 914 tys. klientów. „Niedawno otworzyliśmy już milionowe konto” – podkreślił prezes.

„W III kw. koszt ryzyka kredytowego wyniósł 0,81%, podobnie jak w poprzednim kwartale. Jeżeli chodzi o ryzyko kredytowe, nic niepokojącego się nie dzieje” – powiedział także Reluga.

Santander Bank Polska SA oczekuje pierwszej podwyżki stóp procentowych pod koniec 2019 r., a kolejnych dwóch zwyżek w 2020 r., wynika ze słów wiceprezesa Macieja Relugi.

„W III kw. oczekujemy, że dynamika PKB wyniosła ok. 4,5%, w kolejnym kwartale może to być nieco niżej. Można powiedzieć, że informacje napływające z zagranicy sugerują spowolnienie w Europie, ale musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy, aby zobaczyć, jak się to będzie dalej rozwijać. Nadal ten wzrost jest powyżej potencjału polskiej gospodarki w kolejnych latach. W przyszłym roku konsumpcja spowolni wraz ze wzrostem inflacji. W przyszłym roku prognozujemy inflację na poziomie 2,6%” – powiedział Reluga podczas konferencji prasowej.

Dodał, że pomimo komunikacji z Narodowego Banku Polskiego (NBP), iż stopy pozostaną na niezmienionych poziomach być może aż do końca 2020 r., Santander Bank Polska oczekuje, że pod koniec 2019 r. nastąpi pierwsza podwyżka. „Oczekujemy jednej podwyżki w 2019 r. i dwóch podwyżek stóp oczekujemy w 2020 r.” – wskazał.

Według prognoz banku, wzrost PKB spowolni do 3,7% w 2019 r. wobec oczekiwanych 4,7% w tym roku i do 3,4% w 2020 r. W tym roku konsumpcja indywidualna wzrośnie o 4,9%, w kolejnym o 4,5%, a w 2020 r. wzrost ma wynieść 3,6%.

Według Santander Bank Polska, stopa inflacji z oczekiwanego poziomu 1,8% w tym roku wzrośnie do 2,6% w przyszłym i do 2,9% w 2020 r.

O spółce

Santander Bank Polska SA ( d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Źródło: ISBnews, 31.10.2018

Zobacz także: Banking Forum & Insurance Forum: Roman Szwed, Atende SA

Albert „Longterm” Rokicki, #103 PYTANIA DO LONGTERMA (26.10.2018)
Paweł Szczepanik przedstawia: CYKL PAŹDZIERNIKOWY, WIG, WIG20, DOW JONES, SP500 | Analiza techniczna
Comments are disabled