Spółka zależna NanoGroup zgłosiła dwa wnioski patentowe dotyczące nanocząstek
/ Najnowsze / Spółka zależna NanoGroup zgłosiła dwa wnioski patentowe dotyczące nanocząstek

Spółka zależna NanoGroup zgłosiła dwa wnioski patentowe dotyczące nanocząstek

NanoGroup

NanoGroup

NanoThea SA, spółka zależna NanoGroup SA, złożyła dwa wnioski patentowe dotyczące nanocząstek zdolnych do przenoszenia izotopów promieniotwórczych, poinformowało NanoGroup. Dzięki temu, że posiadają one zdolność specyficznego celowania do komórek zmienionych chorobowo – docelowo mają być wykorzystywane do innowacyjnej metody diagnostyki oraz terapii chorób nowotworowych.

Prace NanoThea SA skupiają się na opracowaniu innowacyjnego radiofarmaceutyka do diagnostyki PET, czyli pozytonowej tomografii emisyjnej. Obecnie najpowszechniej wykorzystywany marker ma ograniczone działanie, a stworzona przez NanoThea nanocząstka może zdecydowanie poprawić skuteczność tej metody diagnostyki onkologicznej, podano.

„Złożenie przez nas dwóch wniosków patentowych to efekt ciężkich prac całego zespołu NanoThea. Naszym celem jest dostarczenie narzędzia diagnostycznego do codziennego użytku, w celu pełnego wykorzystania dostępnych na rynku urządzeń medycznych i metod. Ponadto chcemy połączyć metody diagnostyczne wykorzystujące PET oraz rezonans magnetyczny, a w przyszłości połączyć diagnostykę i leczenie” – powiedziała prezes NanoThea SA Magdalena Janczewska, cytowana w komunikacie.

Obecnie najczęściej używanym markerem diagnostycznym dla PET jest 18-fluorodeoksyglukoza (FDG). Głównym problemem jest nie tylko koszt tego markera, ale także konieczność jego transportu do szpitala w bardzo krótkim czasie. Kolejną problematyczną kwestią jest rozkład biologiczny FDG. Ze względu na bardzo mały rozmiar cząsteczki glukozy przechodzi ona przez barierę krew-mózg bez kontroli. Zastosowanie większej struktury – takiej jak nanocząstka – zmienia biodystrybucję, wykazując dłuższy czas obiegu, a przede wszystkim daje radioizotopowi szansę dotarcia w sposób kontrolowany do narządów poddawanych ocenie i znalezienia w nich komórek nowotworowych, podano również.

„Ta metoda może być prawdziwym przełomem w diagnostyce nowotworów. Termin przydatności nanocząstki szacujemy na rok od jej wytworzenia. Nasza metoda poprawi skuteczność i dostępność do wykonywania niezbędnych badań w obszarze onkologii, a także znacznie zmniejszy ich cenę” – dodał członek zarządu NanoThea oraz członek zarządu NanoGroup Tomasz Ciach.

NanoThea SA zapowiada, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje rozszerzenie zgłoszenia patentowego na kraje Unii Europejskiej oraz obszary strategiczne dla jej działalności w obszarze innowacyjnych radiofarmaceutyków, podsumowano.

O spółce

W skład NanoGroup SA wchodzą trzy spółki zależne działające od kilku lat (NanoVelos SA, NanoSanguis SA, NanoThea SA), w których prowadzony jest rozwój pięciu zaawansowanych projektów biotechnologicznych. NanoGroup SA koordynuje i nadzoruje działania poszczególnych spółek zależnych, będąc ośrodkiem, w którym podejmowane są decyzje dotyczące tworzenia i realizacji strategii rozwoju. NanoGroup SA jest notowana na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych od 2017 roku.

Źródło: ISBnews, 12.06.2018

Zobacz także: TIM SA, Krzysztof Folta – Prezes Zarządu, #222 PREZENTACJE WYNIKÓW

Echo Investment SA, Maciej Drozd – Wiceprezes Zarządu, #223 PREZENTACJE WYNIKÓW
T-Bull SA, Grzegorz Zwoliński – Prezes Zarządu, #294 ZE SPÓŁEK
Comments are disabled

FreshMail.pl