Tomasz Czechowicz: „Zawsze lubiłem komputery” – inwestorzy.tv
/ Meandry biznesu / Tomasz Czechowicz: „Zawsze lubiłem komputery”

Tomasz Czechowicz: „Zawsze lubiłem komputery”

i0O9PIaBHNQ.jpg

Start-upy w latach 90., 80% marże, biznesplan na… 80 stron, a nawet strata 1 miliona złotych czy obecna bańka innowacji. O historii i zmianach w branży private equity i venture capital w Polsce opowiada w inwestorzy.tv Tomasz Czechowicz – założyciel MCI Capital.

Swoje biznesy budował konsekwentnie od 1986 roku. Jako dwudziestolatek zajął się produkcją stacji dysków do komputerów, na której to zarabiał nawet kilka tysięcy dolarów rocznie (średnie wynagrodzenie to wtedy 10-15 dolarów). Marże w tym segmencie sięgały aż 80%.

W latach 90., jak podkreśla, „zastaliśmy Polskę analogową, a zrobiliśmy cyfrową”. Założona przez niego na drugim roku studiów firma – JTT – była największym w historii krajowym dostawcą komputerów. Prześcignęli nawet Optimusa, ponieważ najpierw postawili na domowe Commodore i Atari, a dopiero później na PC. Jak z tego biznesu powstał MCI Capital?

– Inspirowały mnie doświadczenia z JTT, a także transformacja, którą przechodziła wtedy branża komputerowa. Było widać, że najwięcej wartości jest w softwarze i zaczyna się internet. Również moje doświadczenia z venture capital w JTT i dawka intelektualnego challenge’u, którą dostarcza MBA spowodowały, że byłem zainspirowany, żeby zrobić MCI – Management Consulting Investment, czyli zmiksować komponenty: zarządzania, ekspertyzy i inwestycji i zbudować pierwszy polski venture capital – mówi Tomasz Czechowicz.

W wywiadzie dla inwestorzy.tv opowiada o pierwszych doświadczeniach start-upowych, dokładnym planowaniu, a także najważniejszych wydarzeniach w historii MCI. Podsumowuje zmiany w branży private equity i komentuje rosnącą na naszych oczach bankę innowacji. Wyjaśnia też, dlaczego w biznesie najważniejszy jest człowiek i podpowiada, jak zachować harmonię w życiu prywatnym i zawodowym.

– Żeby dobrze pracować, trzeba mieć dużo energii. Żeby mieć dużo energii, trzeba być zdrowym. Żeby być zdrowym, lepiej się leczyć przed niż po, czyli: sport. Trzeba mieć też harmonię w życiu, żeby nie przesadzić z przepracowaniem, bo zatraca się dystans i to nie jest efektywne – podsumowuje Tomasz Czechowicz.

Obecnie, po siedemnastu latach funkcjonowania, firma Tomasza Czechowicza – MCI Capital, ma 2,2 miliarda aktywów pod zarządzaniem i średnioroczną stopę zwrotu za ten okres w wysokości 23%.

Comments are disabled