Zbigniew Jakubas o pierwszych sukcesach, zawrotnych zyskach oraz o kondycji polskiej giełdy – inwestorzy.tv
/ Meandry biznesu / Zbigniew Jakubas o pierwszych sukcesach, zawrotnych zyskach oraz o kondycji polskiej giełdy

Zbigniew Jakubas o pierwszych sukcesach, zawrotnych zyskach oraz o kondycji polskiej giełdy

iIDiBt4q-ug.jpg

Dlaczego marża na poziomie 100% bywa nieopłacalna? Gdzie szukać kapitału, gdy polska giełda to pewna niepewność? Jak uniknąć spektakularnych porażek i dlaczego czasem nie warto być gamblerem? O szczęściu w biznesie opowiada w inwestorzy.tv polski miliarder – Zbigniew Jakubas.

Zaczynał – podobnie jak Karkosik, Sołowow czy Czarnecki – w siermiężnym systemie socjalistycznym, gdy na rynku brakowało kapitału, a odsetki od kredytu kształtowały się na poziomie kilkunastu procent w skali… miesiąca. Odwaga do podjęcia ryzyka biznesowego, a także odporność na szykany państwa wobec tzw. „prywaciarzy” pozwoliły mu na wypracowanie kapitału w polskim Eldorado, gdzie z powodu braku konkurencji i nienasycenia rynku – marże potrafiły sięgać setek procent.

– Biznes można było kalkulować na własnym kapitale, bądź jeżeli już człowiek brał kredyt w banku, to musiał ten biznes przynosić kilkaset procent zysku rocznie, bo inaczej było się bankrutem bardzo szybko – podkreśla Zbigniew Jakubas. – Jeśli ktoś już biznes rozpoczął, to co nie zrobił – miał sukces.

W wywiadzie dla inwestorzy.tv opowiada nie tylko o swoich pierwszych sukcesach na Giełdzie Papierów Wartościowych, zawrotnych zyskach wypracowanych na hossie internetowej w 2000 roku, ale także o tym, jak został ojcem chrzestnym sukcesu CD Projekt oraz w jakiej kondycji jest obecnie polska giełda. Jak podkreśla lubi to, co robi, przywiązuje się do ludzi i do przejmowanych firm, a także stara się unikać ryzyka i hazardu w biznesie.

Z perspektywy czasu i swoich doświadczeń przekonuje też, że misją ludzi, którzy zarobili majątki jest pomoc innym, motywowanie, doradzanie, zarażanie entuzjazmem, ale też studzenie hurraoptymizmu. Czego życzy inwestorom i przedsiębiorcom? – Szczęścia, zdrowia i dobrych pomysłów – i jak dodaje: – Spotykania na swojej drodze ludzi, którzy im pomogą.

Zbigniew Jakubas w swoich spółkach zatrudnia obecnie około 12 tysięcy osób, a jego nazwisko widnieje na 17 miejscu wśród stu najbogatszych Polaków w zestawieniu miesięcznika „Forbes” w 2016 roku.

Comments are disabled